Деятельность в Одессе / Социальные проекты / Город детей

3 декабря 2008

Діти, що страждають від насильства

Кримінальна міліція у справах дітей знову проводить серію рейдів, що до виявлення безпритульних дітей та малолітніх жебраків. На одному з таких вечірніх рейдів побувала й наша знімальна група. Спілкування із виявленими в ході рейдів дітлахами дає нам можливість не тільки краще розуміти їх життя, але й розібратися у світі до якого належить більшість благополучних сучасних громадян. Про головні причини, за якими діти, з’являються на вулицях міста, та про байдужість нашої громадськості ми будемо говорити сьогодні.
В ході всього лиш одного вечірнього рейду до міліцейського екіпажу, де була й наша знімальна група, потрапило восьмеро дітей. В цей же час у місті працювало декілька груп співробітників міліції, кожна – в своєму районі. Отож за тиждень проведення рейдів можна уявити, скількох дітей торкнулася увага правоохоронців. Про своє життя дітлахи розповідають скупо.

Андрій Маналатій, 9 років
Почему ты на улице и где твои родители?
Мама умерла, папа ушел, когда я был маленький.
А на улице ты что делаешь?
Ничего, живу с друзьями –
А чем ты занимаешься на улице?
Ничего. Прошу у прохожих
Дают деньги?
Да.
Много дают?
Когда как. Люди дают - Я покупаю еду. А сплю в Аркадии в заброшенном доме


Денис Кащеєв, 15 років
Мне 15 лет. Живу на улице.
А почему ты живешь на улице? Где твои родители?
Мама в Раздельной
А почему с мамой не живешь? Дома плохо?
Плохо. Кушать нечего.
А чем ты на улице занимаешься? Где деньги берешь? Что кушаешь?
Мелочь прошу. Покупают мне кушать. Сам покупаю.

Михайло Скрипник, 10 років
А почему ты на улице?
А я пошел деньги зарабатывать домой. 09:38
Мама знает, чем ты на улице занимаешься?
Да.
А мама о вас заботится?
Нет

Отож, хтось з цих дітей не має батьків, але десь у половини затриманих у той вечір неповнолітніх вони є. Чому ж тоді діти обирають життя на холодній вулиці, де потрібно самому знаходити їжу, гроші, зігріватися?! Звичайно, ситуації у всіх різні, але зрозуміло, що не від гарного життя та чудових відносин із батьками. Більшість з цих дітей у свої родинах регулярно піддавалися насиллю – від батьків чи інших родичів. Їх просто били, або не годували, або знущалися психологічно.

Тетяна Семікоп, начальник кримінальної міліції у справах дітей ГУ МВС України в Одеській області
А причины попадания детей на улицу они достаточно традиционны и начинаются они с родителей, с той обстановки, в которой воспитывается ребенок. Зачастую это и физическое насилие, в большинстве случаев, психологическое насилие, бывают случаи и сексуального насилия. Ребенок убегает на улицу.

На обліку в службах у справах дітей та кримінальної міліції у справах дітей знаходиться більше чотирьох тисяч сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Там виховуються більше восьми тисяч неповнолітніх. Окрім того, на обліку - дві з половиною тисячі осіб, що вчиняють насильство в родині відносно дітей. Таких лишають батьківських прав або складають протоколи та дають шанс на виправлення, але далеко не всі реалізують такий шанс. Окрім того, не завжди відомо правоохоронцям про факти насилля у родині - діти часто це приховують. А сусіди залишаються байдужими до дитячого крику та сліз. Чи то люди стали такими бездушними та холодними, чи просто бояться. Але ж іноді, щоб врятувати життя та долю маленької людини, досить просто зробити дзвінок. Можна навіть не залишати абсолютно ніяких даних про себе, треба тільки розповісти відому інформацію та адресу, де вам здається над дитиною знущаються. Не хочете дзвонити до міліції – зателефонуйте до служби у справах дітей. Реакція обов’язково буде
.
Тетяна Семікоп, начальник кримінальної міліції у справах дітей ГУ МВС України в Одеській області
Можно сделать совершенно анонимный звонок, не называя себя, не идентифицируя. Позвонив сюда, мы каждую информацию, которая касается ребенка, касается детей, мы проверяем. Я всегда очень благодарна тем соседям, которые нас информируют о таких случаях. Вот буквально недавно нам поступил звонок от женщины, от соседки, она говорит: «Я не могу гарантировать, что там бьют ребенка, но ребенок очень плачет, каждый вечер, ребенку 4 года и слышно крики взрослых». Мы эту информацию перепроверили и оказалось, что ребенок болен, болен серьезно, но соседи стали бить тревогу, потому что ситуации могут быть самые разнообразные.

Ситуації дійсно можуть бути самі різні, але все ж таки краще зайвий раз проявити пильність. Насилля над дитиною не повинно чинитися в будь-якому випадку. Страшні спогади дитинства можуть скалічити життя вже дорослої людини.

Оксана Васютинська начальник центру практичної психології ГУ МВС України в Одеській області
Когда ребенок испытывает насилие над собой, будь то психологическое, физическое или сексуальное на него это накладывает очень большой отпечаток, и у него могут развиваться различные комплексы, которые в дальнейшем ему будут мешать быть нормальным человеком, создать семью и просто даже жить

В цьому році у нашому місті було відкрито центр для реабілітації дівчат, що постраждали від насилля. Цей унікальний проект перший та поки що єдиний в Україні. Але незважаючи на його молодість та експериментальний характер він вже має прогресивні та позитивні результати діяльності.

Керівники центру „Софія” - для реабілітації дівчат, що постраждали від насилля, дійсно стали такими собі піонерами в цій діяльності у нашій країні. За їх успіхами дуже пильно, із інтересом стежить міністерство у справах дітей, бо у майбутньому такі центри хочуть відкрити і в інших містах України, але вже за рахунок держави. Наразі ж в Одесі центр фінансується міжнародною організацією „Женева-глобал”, а його діяльність вважається експериментальною.

Тетяна Семікоп начальник кримінальної міліції у справах дітей ГУ МВС України в Одеській області
Почему экспериментальный характер, потому что такого в Украине ещё нет! А ведь совершенно понятно, что реабилитация девочек, он сложнее, чем реабилитация мальчиков, он совершенно другая, и когда специалисты, а мы привлекли специалистов из самых разных структур, которые знают законодательство, знают детскую психологию и пытались выписать методику, было достаточно трудно. Потому что случаи насилия над девочками самые разные. И в принципе эту методику мы будем опробовать в течение года, отслеживать результаты.

На перший погляд центр „Софія” схожий на звичайний будинок. Тут є невелика кухня, декілька спалень, зала для відпочинку. А ще - комп’ютерний клас, щось на зразок учбової зали, та...цілий перукарський салон. За час перебування у центрі дівчата, окрім дуже серйозної психологічної реабілітації, можуть отримати професію перукаря та швачки.

Ольга Костюк, заст. голови громадської організації „Віра. Надія. Любов”
Наш центр рассчитан на 10 мест, мы группируем девочек по возрасту. Мы нарабатываем методику, это огромная психологическая поддержка, это и мед. обследование, юридическая поддержка, в принципе в партнерстве с госструктурами мы можем помочь решить практически любую из их проблем. Им преподают основы парикмахерского искусства, швейного мастерства, компьютерной грамоты, мы стараемся научить их готовить

Життєві обставини, які привели дівчат до цієї установи, дуже різні, але є в них і багато спільного – життя, яким вони жили до цього часу навряд чи можна назвати солодким.
У когось проблеми із батьками або іншими родичами, у когось - із однолітками. З нами дівчата радо спілкувалися, але про причини, з яких вони опинилися у центрі, говорити на камеру не змогли – важко зізнаватися.

Катя, 14 років
- В школе мальчики, девочки обижают, задираются. Иду со школы на стадионе, побить могут
-Они били?
-Да
-А ты обращалась к кому-то, чтобы помогли
- Я жаловалась учителям , а они говорили: «Будешь жаловаться учителям, ещё хуже будет

Оля, 14 років
Папа всегда видел во мне мальчика, он не хотел девочку. Он всегда обижал меня ругал, кричал.
Я в основном со своими одноклассниками не общаюсь.
А друзья у тебя есть?
Практически нет, я не люблю ни с кем общаться. Я сама по себе .Я пытаюсь и хочу стать лучше, чем то, что я видела в своем детстве. Бывало, что дома хлеба не было, еды не было, мы сидели голодные, мама кололась. Вообще, плохое детство у меня.

Зараз у центрі дівчатам розповідають про всі ті правила та норми здорового суспільства, які необхідно знати кожному. Це не тільки якісь юридичні та правові основи, але й просто інформація про здоров’я та профілактику самих різних захворювань. Із кожною дівчиною ведеться дуже тонка психологічна робота. А враховуючи, що пережили ці діти, така робота носить майже ювелірний характер.

Світлана Чернолуцька, психолог центру „Софія”
Это тестирование детей, работа групповая, индивидуальная потому что в группе ребенок не всегда может рассказать, что произошло в жизни, что произошло в семье и как ребенок терпит насилие и терпит ситуации трагические в жизни

Нажаль, багато батьків, навіть на перший погляд з благополучних родин, обирають кращим виховним засобом для своїх дітей скоріше батіг, аніж пряник, забиваючи таким вихованням до важких травм: психологічних та фізичних.
До того ж, щось негативне може регулярно траплятися із дитиною у школі, або надворі - там теж може чинитися насильство.

Неможливо переконати усіх не чинити насильство ніколи, але можна припинити це майже у кожному конкретному випадку. Ну не буває так, щоб сусіди не чули, як плаче дитина. Та й уважний вчитель побачить відмітини від побоїв на дитині. Мати повинна замислитися, якщо у дитини не складаються стосунки з вітчимом, можливо вона чогось не добачає. Необхідно бути уважнішими до дітей, до своїх, до сусідських, до чужих.


Ірина Логінова "Місто дітей" www.glasweb.com
 

Комментарии

Комментарии отсутствуют. Вы можете написать первый.

предыдущая   |   следующая   |   список статей

Какая социальная проблема в городе требует скорейшего вмешательства властей?


Дизайн и разработка Int-Media Group International B.V.